هر جای ایران که باشی، سفارش اولت رو رایگان دریافت کن !

چاپ سابلیمیشن چگونه است؟

مدت زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه
منتشر شده در : ۱۰ مرداد ۱۴۰۱
367 بازدید
دیدگاه : 0

ما این روز ها خیلی درباره‌ی چاپ سابلیمیشن یا چاپ تصعیدی که زیر مجموعه ای از چاپ دیجیتال هست، می‌شنویم.یکی ازچاپهای جالب و پرطرفداری است، به خاطراینکه هرطرح و تصویری که مدنظرشما است میتوانید روی جنسهای مختلف چاپ کنیدکه درادامه این مقاله برای شما توضیح میدهیم.

آشنایی کلی با چاپ سابلیمیشن
معنی واژه Sublimation در زبان انگلیسی “تصعید” است. در نتیجه می توان حدس زد که روش کار این چاپ چگونه است. شما طرح اصلی را از طریق رنگ ها به وجود می آورید و سپس در فشار و دمای فوق العاده بالا به پارچه منتقل می سازید. این شیوه از کار سبب می شود دوام و ماندگاری طرح روی پارچه یا سایر سطوح بالا باشد و علاوه بر این، به دلیل ریزه کاری و جزئیات کار، طرح بسیار دقیق روی سطح چاپ می شود.
گذشته از نکات فنی بالا، چاپ سابلیمیشن محبوب چاپخانه ها نیز هست. زیرا آن ها در فضایی محدود با تعداد اپراتور پایین می توانند بهترین چاپ ها را ظاهر کنند. روی هم رفته، مسائلی از این دست، چاپ سابلیمیشن را محبوب کرده اند.
چاپ سابلیمیشن چه تجهیزاتی نیاز دارد؟
چاپ سابلیمیشن از همکاری تجهیزات زیر حاضر می شود:
• یک عدد پرینتر از نوع جوهر افشان. در صورتی که قصد کاهش استهلاک را داشته باشیم مناسب است که این پرینتر دارای مخزن باشد؛
• دستگاه پرس حرارتی که بخش اصلی چاپ سابلیمیشن را به عهده دارد؛
• و در آخر، یک سیستم کامپیوتری برای مدیریت سامانه چاپ.
روش سابلیمیشن یا تصعیدی چگونه انجام میشود؟

این روش چاپ که به عنوان تصعید رنگ نیز شناخته می شود، از جوهر  به صورت دیجیتالی بر روی کاغذ تصعید چاپ شده استفاده می کند، سپس از طریق گرما و فشار به یک ماده مقصد منتقل می شود.

دما از ۱۹۵ تا ۲۵۰ درجه و فشار باعث تبدیل جوهر تصعید از حالت جامد به حالت گازی و باز شدن منافذ سطح یا ماده مقصد میشود. جوهر از کاغذ تصعید خارج شده و در سطح ماده مقصد نفوذ می کند.

به محض اینکه گرما برداشته شد، جوهر تصعید به حالت جامد برمی گردد. در این روش تصویر به سطح  مقصد تزریق می شود ، در حالی که چاپ روی صفحه ، تصویری را به صورت لایه لایه روی سطح قرار می دهد.

چاپ سابلیمیشن یا تصعیدی روی چه متریال‌هایی میتوان چاپ زد؟

نتایج ایده آل در ۱۰۰٪ لباسهای ترکیبی پلی استر و پلی استر یا اشیای دارای پوشش پلیمری ، روی مواد سفید یا رنگ روشن حاصل می شود. محصولات قابل چاپ زیادی وجود دارد که برخی از آنها شامل:

 • پیراهن
 • لیوان قهوه
 • پد های ماوس
 • کاشی سرامیک
 • زیر لیوانی
 • زیور آلات کریسمس
 • برچسب های سگ
 • چهره های ساعت
 • چترها

تا زمانی که متریال مناسبی برای جوهر تصعید وجود داشته باشد و بتوان از حرارت یکنواخت استفاده کرد ، این روش نتایج برجسته ای را به بار می آورد.

چاپ تی شرت

مزایای چاپ سابلیمیشن یا تصعیدی چیست؟

این روش بیشترین مزیت را دارد که:

 • طرح شما یک طرح پیچیده است و دارای رنگهای اشباع شده زیادی است.
 • مقادیر کم محصول چاپی مورد نیاز است.
 • استفاده از طرح های مختلف روی چندین مورد یا مواد.
تفاوت روش چاپ تصعیدی با سایر روش­ های چاپ چیست؟

برای پاسخ دادن به این سؤال، خیلی خوب است که روش چاپ انتقالی جوهر افشان (inkjet) را در نظر بگیرید. در این روش، جوهر کاملاً بر روی سطح زیرلایه قرار می­گیرد و به داخل آن نفوذ نمی­کند. از سوی دیگر، در سایر روش­های چاپ، جوهر مورد استفاده، هر سه فاز گاز، مایع و جامد را تجربه می­کند. این در حالی است که در روش چاپ تصعیدی، هیچگاه جوهر مایع ایجاد نمی­شود. به عبارت دیگر، در روش چاپ تصعیدی به جای این که جوهر مایع ایجاد شود، جوهر مستقیماً از فاز جامد به گاز تبدیل می­شود و در حالت گازی با زیرلایه ترکیب می­شود. سپس، جوهری که در حالت گازی موفق شده است که به داخل زیرلایه نفوذ کند، مجدداً به فاز جامد تبدیل می­شود و به این ترتیب، لوگو یا تصویر مورد نظر شما ایجاد می­شود.

فرایند چاپ تصعیدی چگونه عمل میکند؟

این فرایند در سه مرحله کلی انجام می­شود:

مرحله اول: نخستین مرحله از فرایند چاپ تصعیدی عبارتست از چاپ طرح مورد نظر بر روی کاغذ انتقالی تصعیدی. این فرایند با استفاده از چاپگر و جوهر تصعیدی انجام می­گردد.

مرحله دوم: پس از انجام مرحله نخست، کاغذ انتقالی و زیرلایه تحت پرس حرارتی قرار می­گیرند. این دستگاه­های پرس، قادرند دمایی به اندازه ۳۷۵ درجه فارنهایت تولید کنند. پرس حرارتی باعث می­شود که جوهر تصعیدی و بخش­هایی از جنس کاغذ انتقالی به حالت گازی تبدیل شوند. در این شرایط، جوهر به خوبی می­تواند به داخل جنس زیرلایه نفوذ کند، چرا که این میزان حرارت باعث می­شود که منافذ زیرلایه به طور کامل باز شده و جوهر گازی به داخل آن­ها نفوذ کند.

مرحله سوم: در این مرحله، کاغذ انتقالی و زیرلایه را باید از پرس حرارتی جدا کرد. به این ترتیب، جوهر گازی شده، مجدداً به فاز جامد تبدیل می­شود. همچنین در این مرحله، منافذ موجود در زیرلایه به طور دائمی بسته می­شود و باعث می­شوند که طرح به طور دائمی بر روی زیرلایه باقی بماند. بنابراین، اگر به درستی فرایند چاپ تصعیدی را به کار ببرید، تصویر چاپ شده هیچگاه از بین نمی­رود. به عبارت دیگر، تنها در صورتی امکان از بین رفتن طرح وجود دارد که خود پارچه زیرلایه آسیب ببیند.

یک فرایند مشابه: یک جایگزین برای فرایند چاپ تصعیدی، فرایند اعمال مستقیم جوهر بر روی زیرلایه پوشانده شده با مواد پلیمری است. در این فرایند نیز، با ایجاد حرارت، جوهر با جنس پارچه زیرلایه ترکیب می­شود.

 مزایای چاپ تصعیدی چیست؟
 • در طول زمان و یا بر اثر شستشو از بین نمی­روند (تا زمانی که خود جنس پارچه دچار آسیب نشود.)
 • محصولاتی که بر روی آن­ها چاپ تصعیدی انجام می­شود، سطحی نرم دارند و اثر چاپ بر روی آن­ها قابل لمس نیست.
 • با استفاده از این روش چاپ می­توان از تمام طیف­های رنگی استفاده کرد.
 • فرایند چاپ تصعیدی هیچ خطری را متوجه افراد و محیط زیست نمی­کند.
 • این نوع چاپ، یک انتخاب اقتصادی برای چاپ در تیراژ پایین محسوب می­شود.
چاپ لیوان
محدودیت­ چاپ تصعیدی

چاپ تصعیدی تنها قابل اعمال به مواد ترکیبی است.جوهرهای تصعیدی، شفاف هستند. بنابراین اگر از زیرلایه­ های تیره استفاده کنید، نباید انتظار نتیجه خیلی مناسبی را داشته باشید. بهترین انتخاب برای انجام این نوع فرایند چاپ، زیرلایه­های روشن یا سفید است.

در نتیجه:

کار با سابلیمیشن می تواند بسیار ساده و نتایج فوق العاده داشته باشدو دیگر مزایای این چاپ هزینه مقرون به صرفه و زمان تحویل آن چند ساعته میباشد.

منابع: http://www.brildor.com

 

Monireh Motale

آیا این مطلب به شما کمک کرد ؟

مطالب مرتبط