هر جای ایران که باشی، سفارش اولت رو رایگان دریافت کن !

تفاوت کدهای رنگی RGB و CMYK

مدت زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
منتشر شده در : ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
512 بازدید
دیدگاه : 0

در این مقاله میخواهیم مهم ترین تفاوت کدهای رنگی CMYK و RGB  را به زبان ساده بیان کنیم که راحت به حافظه بسپارید و از آنها استفاده کنید، شما به عنوان یک طراح می دانید که…

 اگر بخواهیم خیلی سریع تفاوت این دو نوع کد را بیان کنیم  RGB برای سفارش های نمایشی بهترین است و CMYK برای سفارش های چاپی استفاده میشود اما برای بهتر درک کردن این موضوع بیاید تا با هم این بحث را دقیق تر بررسی کنیم.

 

رنگ RGB چیست؟

RGB مخفف واژه های:

 1. R ← مخفف RED یعنی قرمز
 2. G ← مخفف GREEN یعنی سبز
 3. B ← مخفف BLUE یعنی آبی می باشد.

 

چه زمانی از رنگ RGB استفاده کنیم؟

زمانی که قصد ندارید از پروژه خود نسخه چاپی بگیرید و فقط برای نمایش استفاده میشود بهترین گزینه این مد رنگی میباشد،منظور از نمایش این است که بیننده آن طرح را در گوشی همراه، مانیتور، صفحه نمایش ها، تلویزیون (LCD/LED)، صفحات Web مشاهده میکند. که طراحی آن پروژه میتواند شامل: عکس پروفایل، پست های شبکه های اجتماعی، تبلیغات آنلاین، ویدئو، عکس صفحات سایت و… باشد.
دقت داشته باشید که این مد رنگی در اکثر دوربین های دیجیتال، اسکنرها و . . . استفاده شده است پس در طراحی به این مد رنگی توجه کنید

CMYK مخفف واژه های:
 1. C ← مخفف CYAN یعنی آبی
 2. M ← مخفف MAGENTA یعنی سرخابی
 3. Y ← مخفف YELOOW یعنی زرد
 4. K ← مخفف BLACK یعنی مشکی می باشد.

 

CMYK

CMYK در کجا استفاده میشود؟                                                                                                                                                                                                                                                                                          

از CMYK برای پروزه هایی که قصد نمایش نداریم و میخواهیم آن را به صورت چاپی در دست داشته باشیم بهترین انتخاب است. توجه داشته باشید که در چاپ های دیجیتال و افست باید از این مد رنگی استفاده کنیم و بعد از انتخاب این مد مناسب نباید کد های رنگی را به صورت شانسی وارد کنیم بلکه باید آن ها را بر اساس کد های راهنمای رنـگ پنتون استفاده کنیم تا رنگها بعـد از چاپ خیلی دقیق تر و مورد تایید مشتری واقع شود. همچنین دقت داشته باشید برای اینکه شما بتوانید خروجـی ای دقیق از طراحی خود داشته باشید باید رنگ ها را بـر طبق کـدهای رنگی طراحی نمایید.چاپ هـای دیجیتال شامل: چاپ بنر، فلکس، استیکر، مش و . . .  هستند و اما چاپ های افست شامل: کارت ویزیت، اوراق اداری و . . . میباشد.

مقایسه رنگ RGB و CMYK!

حتما این موضوع را به خاطر بسپارید و اگر یک طراح هستید باید این موضوع را برای سفارش دهنـده خود توضیح دهیـد که رنـگی کـه در صفحـه نمایش مشـاهده میکند به صورت RGB است و به دلیل اینکه رنگ ها با نور ترکیب شده اند روشن تر به نظر میرسد و در نسخه چاپی که مد رنـگ آن CMYK می باشد رنگ ها تیـره تر از صفحـه نمایش چـاپ میـگردد.برای مثال رنـگ های طلایی، فسفری، نقـره ای در صنعت رنگ CMYK وجـود ندارد و برای اینکه بتوانیم رنگ طلایی را به چاپ برسانیـم بایـد حدود رنـگ نزدیـک به آن را در نظـر بگیریم.

تفاوت کد رنگی

چطور در نرم افزار های گرافیکی صفحه جدید را با مد رنگی مورد نظر باز کنیم؟
 • در نرم افزار فتوشاپ: بعد از انتخاب File و انتخاب گزینه New در این صفحه همراه با سایر پارامنت ها گزینه Color Mode هم وجود دارد که میتوانید مد رنگی مورد نظر خود را با توجه به خروجی کار انتخاب نمایید.
  File>New>Color mode>CMYK OR RGB

 

منو فتوشاپ

 

 • در نرم افزار ایلوستریتور: وقتی گزینه Create New را انتخاب میکنیم در زیر مجموعه Advanced Options  که میتوانیم با انتخاب پیکان کنار این گزینه مدهای رنگی خود را مشاهده و انتخاب کنیم.
  Create New>Advanced Options>CMYK OR RGB

منو ایلاستریتور

نحوه تبدیل کردن رنگ RGB به CMYK در فتوشاپ و دیگر نرم افزار های طراحی!؟
 1. اگر نمیتوانید به یاد بیاورید که چه مد رنگی را برای پروژه خود انتخاب کرده اید روش های زیر در هر نرم افزار به شما کمک خواهد کرد.
  در نرم افزار فتوشاپ: در قسمت نوار بالا منو Image و گزینه Mode و مد رنگی که کنار آن علامت √ هست نشان دهنده انتخاب مد رنگی صفحه مورد نظر است توجه داشته باشید که اگر از ایـن قسمت شما بخواهید مد رنگی دیگری انتخاب کنید کد رنگی شما تغییر خواهد کرد و پس از تغییر حتما کد های رنگی خود را چک کنید تا در چاپ دچار مشکل نشوید.
  Image>Mode>Choose CMYK OR RGB

تبدیل کردن کد رنگی

در نرم افزار ایلوستریتور: در قسمت منو بالا  File را انتخاب و گزینه Document Color Mode را انتخاب کنیـد و مـد رنگی که کنار آن علامت √ هسـت نشان دهنده انتخاب مد رنگی صفحه مورد نظر اسـت توجه داشته باشید که  همانند فتوشاپ اگر از این قسمت شما مد رنگی دیگری انتخاب کنید کد های رنگی شما تغییر خواهد کرد و پس از تغییر حتما کد های رنگی خود را چک کنید.
File>Document Color Mode>Choose CMYK OR RGB

 

تبدیل کردن کد در ایلاستریتور

 

علاوه بر راه های فوق در هر نرم افزار بالای اسم فایل در پرانتز مد رنگی انتخاب شده را نوشته است.

 

در نتیجه :

اگر خروجی نهایی سفارش شما فقط برای صفحه نمایش و محیط Web استفاده میشود، بهترین گزینه برای شما انتخاب مدرنگی RGB می باشد. به دلیل اینکه این مد با ترکیب شدن نور های رنگی که کاملا با صفحه نمایش مطابقت دارد باعث میشود رنگ ها را به صـورت زنده و شاد مشاهده کنیم.امـا اگر خروجی طراحی شما برای چاپ باشد قطعا باید مد رنگی CMYK را استفاده کنید. و توجه داشته باشید که برای اینکه خروجی چاپی شما با طرح قابل نمایش در مانیتور خیلی مشابه شود بعد از انتخاب این مد رنگی حتما باید رنگ های خود را بر اساس کد های رنگی CMYK انتخاب نمایید.

منابع:
https://99designs.com/blog/tips/correct-file-formats-rgb-and-cmyk/

 

Monireh Motale

آیا این مطلب به شما کمک کرد ؟

مطالب مرتبط